PUNI NAZIV PROJEKTA
Vitalising ICT Relevance in Agricultural Learning
VODEĆI PARTNER
Univerzitet u Banja Luci
OSTALI PARTNERI
Sveučilište u Mostaru, Univerzitet Džemal Bijedić, Univerzitet u Tuzli, Univerzitet u Bijeljini, Univerzitet u Donjoj Gorici, Wageningen University & Research, University of Maribor, University of Agronomic Sciences and Veterinary Medicine, Agro voće d.o.o., Jafa komerc d.o.o., 13. jul Plantaže a.d., Western Balkans Institute, Inovaciono preduzetnički centar Tehnopolis, Inovacioni centar Banja Luka, INTERA Tehnološki Park i Crnogorska asocijacija za nove tehnologije
PERIOD IMPLEMENTACIJE
11/2019 - 11/2022
DONATOR
Europska unija
PROGRAM
Erasmus+ Capacity Building in the field of Higher Education
PRIORITETNA OS
N/A
LOKACIJA
Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija, Nizozemska, Slovenija, Rumunjska
UKUPNI BUDŽET
888.268,00 EUR
UKUPNI GRANT
888.268,00 EUR
INTERA BUDŽET
25.202,00 EUR
INTERA GRANT
25.202,00 EUR
Opis projekta
Suvremena poljoprivreda u velikoj mjeri se zasniva na novim tehnološkim rješenjima usko povezanim sa sve većom upotrebom informacijskih i komunikacijskih tehnologija i različitim softverskim rešenjima, ne samo za praćenje, već i za upravljanje proizvodnim procesima. U Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, poljoprivreda je još uvijek u velikoj mjeri naslonjena na manualnu poljoprivredu, dok se dostupna tehnička i tehnološka rešenja nedovoljno koriste. Istovremeno, obje države imaju dobro razvijene ICT sektore koji zapošljavaju znatan broj visoko obrazovanih stručnjaka koji razvijaju napredna softverska rešenja. Izgradnja održive regionalne budućnosti u velikoj mjeri ovisi od križanja ova dva sektora kojima, iako uz prisutnu konstataciju u svim dijelovima društva da su ova područja od značaja za daljnji razvoj i ekonomsku aktivnost, do sada nije posvećena dovoljna pažnja u obrazovnim i nastavnim praksama. Imajući ovo u vidu, generalni cilj projekta VIRAL je podrška suradnji akademskog i poslovnog sektora uz povećano korištenje ICT alata širom agro-zajednica Zapadnog Balkana.


Projekt povezuje ključne visokoškolske institucije i zajednice u industriji kako bi sudjelovali u procesu stvaranja i testiranja novih metoda i praksi u nastavi, iniciranju hackathona i spin-off regionalnih sveučilišno-poslovnih platformi za suradnju. Ključna iskustva učenja koja će uključiti fakultetsko osoblje i studente agronomskih i IT usmjerenja te prijenos usvojenog znanja u vidu profesionalnih savjetodavnih usluga i suradnje sa poduzećima, realizirati će se kroz razne treninge i studijske posjete europskim sveučilištima. Specifični ciljevi projekta podrazumijevaju jačanje kapaciteta visokoškolskih ustanova za primjenu i korištenje IT-a u oblasti poljoprivrede u procesu obrazovanja i u praksi, povećanje efikasnosti i zapošljavanja diplomiranih studenata poljoprivrede te jačanje regionalne platforme za akademsku i poslovnu suradnju s ciljem održivosti, umrežavanja i razmjene unutar poljoprivrednih i tehnoloških zajednica.

Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije kroz program Erasmus+.