Obukama iz područja medijske i digitalne pismenosti Nova Iskra i INTERA Tehnološki Park započeli su implementaciju projekta Youth Media Hub u okviru zajedničkog regionalnog programa „Dijalog za budućnost“. Brojke od gotovo 120 prijavljenih te više od 70 sudionika i sudionica dovoljni su dokazi o važnosti ove teme među mladima od 16 do 22 godine koji su potvrdili svoju zainteresiranost za jačanje vlastitih vještina kritičkog razmišljanja, analize medijskog prostora, ali i prepoznavanja lažnih vijesti i zagovaranja.
Online obuke: Učenje u „novom normalnom“ okruženju
Uslijed pogoršane epidemiološke situacije, mladi iz Srbije su tijekom tri tjedna u popodnevnim satima imali priliku družiti se putem popularne online platforme Zoom. U drugoj polovici srpnja, polaznice i polaznici su započeli svoje putovanje jačanja medijske i digitalne pismenosti kroz predavanje Jovane Gligorijević koja ih je upoznala s pojmovima kredibiliteta i integriteta, ali i granicama medijske slobode i praksi lokalnih medija. Tijekom druge obuke oni su s Bojanom Perkovom razgovarali o osnovama digitalne sigurnosti i načinima zaštite vlastitih podataka u digitalnom svijetu. Drugi tjedan učenja obilježila su predavanja Milene Popović i Uroša Krčadinca koji su prisutnima objasnili pojmove dezinformacija, odnosno algoritama koji utječu na život i komunikaciju između pojedinaca. Tijekom posljednje dvije obuke Nova Iskra ugostila je Višnju Kisić i Gorana Tomku, koji su se dotaknuli strateškog pristupa javnom zagovaranju, te Tamaru Skrozzu koja je s polaznicima i polaznicama podijelila svoje iskustvo iz područja istraživačkog novinarstva.
Učenje uz rijeku Bunu: Ljetne večeri prepune zanimljivih informacija i druženja
U ugodnom ambijentu uz rijeku Bunu mladi iz Mostara su proveli ljetne večeri učeći o temama iznimno važnima za njihov pristup iščitavanju medijskog eko-sustava. Prvog u nizu od pet utoraka polaznici i polaznice su slušali Adela Handžića koji ih je upoznao s ključnim izazovima digitalnog svijeta i trikovima zaštite vlastitog identiteta koji često, iz neznanja i nepažnje, ostaje nezaštićen. Berislav Jurič im je već sljedećeg tjedna objasnio koliko je važno razmotriti sve činjenice prilikom čitanja vijesti i na osnovu svih dostupnih informacija kreirati vlastito mišljenje, a novi utorak je donio razgovor o algoritmima s Goranom Karanovićem koji je prisutnima približio načine na koji naši online izbori i interesi, stranice koje otvorimo i pretraživanja koja radimo utječu na oglase koji su nam servirani, prikazane rezultate na tražilicama te feed-ove na društvenim mrežama. Dobrila Močević mladima je kroz radionicu Strateški pristup komunikaciji za zagovaranje osvijetlila zašto su potrebne matrice dionika, resursa, ciljeva i komunikacijskih alata i kanala prije svakog projekta/poslovnog ili zagovaračkog poduhvata i zašto je potrebno kredibilno civilno društvo kontinuiteta i povjerenja. Posljednji utorak obilježila su predavanja Renate Radić Dragić i Jasne Fetahović iz Centra za istraživačko novinarstvo koje su podijelile svoja dugogodišnja iskustva na temu medijskih sloboda i integriteta te mapiranja i iščitavanja medijskog eko-sustava.
Online omladinski kampovi: Prilika za mlade za kreiranje vlastitog kvalitetnog medijskog sadržaja
Niz ljetnih obuka temelj su za provedbu online omladinskih kampova na kojima će mladi iz Bosne i Hercegovine i Srbije zajednički stvarati vlastiti medijski sadržaj. Praktične radionice o storytelling-u, digitalnom marketingu i prezentacijskim vještinama uz predavanja o aktualnim društvenim temama bit će početne točke za formiranje timova koji će s mentorima kreirati i producirati sadržaj, ali i promovirati ga i ostvariti snažan utjecaj na vršnjake iz cijele regije. Omladinski kampovi obilježit će rujan i listopad, a intenzivna suradnja i druženje mladih cijelu jesen koja će, nadamo se, sudionicima i sudionicama u sjećanju ostati kao jesen u kojoj su upotpunili svoja znanja i stvorili nova regionalna prijateljstva.
Youth Media Hub je partnerski projekt kreativnog haba Nova Iskra iz Beograda i organizacije INTERA Tehnološkog Parka iz Mostara.
Projekt se realizira u okviru zajedničkog regionalnog programa „Dijalog za budućnost: Unapređenje dijaloga i društvene kohezije u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Republici Srbiji i između njih” koji provode UNDP, UNICEF i UNESCO, a financira ga Fond UN-a za izgradnju mira (UN PBF).