Predstavnici INTERA Tehnološkog Parka sudjelovali su na kick-off sastanku CapTTict projekta koji se održavao od 3. do 5. travnja 2024. u Cluju, u Rumunjskoj.
Tijekom Kick-off sastanka, kojem su domaćini bili Cluj IT klaster i Sveučilište Babes-Bolyai, predstavljen je plan projektnih aktivnosti za sljedeće dvije godine. Također, prezentirani su projektni ciljevi koji podrazumijevaju unaprjeđenje kapaciteta za transfer tehnologija sa visokoškolskih i istraživačkih institucija, iskorištavanje potencijala Europskih digitalnih inovacijskih hubova (EDIH) i Europske poduzetničke mreže (EEN) i njihovo prekogranično povezivanje, te omogućavanje pristupa ICT izvrsnosti u partnerskim zemljama koje nisu članice EU kroz suradnju u području istraživanja i razvoja te razvoj strategija pametne specijalizacije zasnovan na dokazima.
Budući da u ovom projektu sudjeluju organizacije s područja djelatnosti u ICT-u, obrazovanju, znanosti i gospodarstvu, razmijenjeni su mnogi primjeri u praksi iz razvoja novih tehnologija, poticaja inovacija i start-upova, te procesa samoodrživosti od inovacije do primjene u proizvodnji i konačne rentabilnosti. Također, partneri su razmijenili informacije o pripremi i provedbi strategija pametne specijalizacije (S3) u svojim matičnim državama. BiH još uvijek nema usvojenu S3 strategiju.
CapTTict projekt punog naziva „Jačanje kapaciteta za transfer tehnologije, izgradnju poduzeća i inovacija u području ICT-a”, projekt je prekogranične suradnje i provodi se u u 9 zemalja dunavske regije.
INTERA TP sudjeluje kao jedan od implementacijskih partnera, među kojima su UNICO.AI, Mreža znanja d.o.o., Institut Ruđer Bošković, Inovacioni centar Mašinskog fakulteta u Beogradu, Deggendorf Institut za Tehnologiju, Cluj IT klaster, Sveučilište Babes-Bolyai, G-Force, Slovački savez za inovacijsko gospodarstvo, Univerzitet Džemal Bijedić Mostar, Inovaciono preduzetnički centar Tehnopolis, Ukrainsko katoličko sveučilište, Međunarodni centar za istraživanje i obuku za informacijske tehnologije, ICT klaster Vojvodina, a nositelj je Češko tehničko sveučilište iz Praga.
CapTTict projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije kroz Interreg program za Dunavsku regiju.
9. 4. 2024.